Używane urządzenia pralnicze

Czy warto kupować używane urządzenia pralnicze?

Zakup urządzeń pralniczych na rynku wtórnym jest opcją wartą zastanowienia, ponieważ pozwala dokonać oszczędności, które można następnie przeznaczyć na dalszy rozwój pralni. Z drugiej jednak strony zachodzi ryzyko, że używane urządzenia pralnicze będą ulegały awariom kosztownym do usunięcia, co sprawić może, iż nasza oszczędność okaże się pozorna. Przed podjęciem decyzji warto zatem przeanalizować wszystkie argumenty za i przeciw, aby dokonany wybór był odpowiedzialny i świadomy.

 

Wiek urządzenia:

Niewątpliwie wiek urządzenia pralniczego odbija się na jego stanie technicznym. Nie jest jednak prawdziwe twierdzenie, że zawsze urządzenie starsze będzie gorsze od urządzenia młodszego. Wszystko zależy bowiem od tego, w jakiej pralni było ono wykorzystywane. Przykładowo używane urządzenia pralnicze pochodzące z pralni hotelowej mogą - pomimo swojego wieku - być w dużo lepszym stanie technicznym, niż znacznie nawet młodsze od nich urządzenia z pralni przemysłowej. Pralnia hotelowa zaspokaja potrzeby wyłącznie hotelu, w którym ją otworzono, natomiast pralnia przemysłowa, aby wypracować zysk, musi stawiać na ilość. Liczy się zatem nie wiek lecz godziny pracy. Warto w tym miejscu wskazać, iż profesjonalny serwis jest w stanie ustalić ilość godzin przepracowanych przez urządzenie po podpięciu go do komputera i użyciu specjalnego programu diagnostycznego.

 

Rodzaj urządzenia:

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów używanych urządzeń pralniczych, to jest pralki przemysłowe, suszarki pralnicze, magle i inne. We wszystkich tych maszynach zużyciu ulegają pewne specyficzne dla nich elementy. Przykładowo w pralkach  uszkodzone mogą być amortyzatory lub uszczelnienia, w maglach natomiast dojść może do zniekształcenia niecki prasującej. Część z tych w gruncie rzeczy zwyczajnych usterek można bez trudu usunąć inne natomiast pociągają za sobą nieodwracalne skutki powodujące zupełną nieopłacalność naprawy. W związku z tym, decydując się na zakup urządzeń używanych warto zwrócić uwagę na sprzedawcę. Jeżeli kupujemy urządzenia od firmy zajmującej się sprzedażą wyposażenia pralni powinniśmy sprawdzić, czy posiada ona własny serwis. Jeżeli posiada, to ryzyko nieudanego zakupu znacząco maleje albowiem zwykle przed sprzedażą urządzenie poddawane jest remontowi oraz konserwacji. W wypadku zaś zakupu od innej osoby nigdy nie możemy mieć pewności, czy urządzenie w jakikolwiek sposób było restaurowane, a to z kolei zwiększa ryzyko inwestycji.

 

Diagnostyka:

Przed zakupem warto jest zobaczyć lub przynajmniej zapytać, czy w urządzeniu wymieniono te elementy, które zużywają się w wyniku długotrwałej pracy. Jak wspomniano wcześniej, chodzi o amortyzatory, uszczelnienia, łożyska, grzałki itp. Jeżeli nie mamy takiej pewności, lepiej po prostu sprzętu nie kupować. Dobrze jest również polecić sprawdzenie urządzenia profesjonalnemu serwisowi urządzeń pralniczych, który będzie wiedział, na co należy zwrócić uwagę.

 

Podsumowanie:

Zakup używanych urządzeń pralniczych, choć obarczony ryzykiem, okazać może się dobrym wyborem. Należy jednak dokonywać go świadomie.

4Laundry, jako marka zajmująca się dostawą wyposażenia pralni, w sprzedaży posiada również używane urządzenia pralnicze. Częstokroć są to urządzenia, które wcześniej sprzedaliśmy naszym klientom, a następnie odkupiliśmy po pewnym czasie. Każdorazowo, przed wystawieniem używanego urządzenia do sprzedaży nasz własny serwis dokonuje jego przeglądu oraz wymienia zużyte elementy. Dzięki temu na oferowane przez nas używane urządzenia pralnicze udzielamy gwarancji. Bierzemy bowiem na siebie pełną odpowiedzialność za ich stan techniczny oraz prawidłowe działanie. Jeżeli zatem poszukujecie Państwo jakiegoś używanego urządzenia pralniczego - zawsze możecie wysłać do nas stosowne zapytanie.