Profesjonalne Pralko suszarki przemysłowe

Komu opłaca się kupić pralko-suszarkę?

 

Pralko-suszarki przemysłowe, to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku maszyn pralniczych. W swoich ofertach posiadają je już niemal wszyscy wiodący producenci wyposażenia pralni. Ponieważ tego typu urządzenia pralnicze sprzedawane są od ponad kilku lat, można już pokusić się o ich rzeczową ocenę.

Dla kogo?

Choć przedmiotem naszej oceny są pralko-suszarki profesjonalne, a zatem urządzenia z natury swej przystosowane do długiej i ciężkiej pracy, to błędem byłoby przyjęcie, iż nadają się one do użytkowania we wszystkich typach pralni. Podstawowym ograniczeniem w ich wykorzystaniu jest wielkość załadunku, która u zgoła wszystkich producentów oscyluje wokół 20 kilogramów. Tym samym użytkowanie pralko-suszarek mija się z celem w przypadku dużych pralni przemysłowych. Głównymi nabywcami pralko-suszarek są zaś wszelkiego typu pralnie hotelowe, pralnie w restauracjach oraz SPA&Wellness, a także pralnie samoobsługowe. W wymienionych typach pralni niewątpliwie sprawdzają się one najlepiej.

Typy pralko-suszarek przemysłowych

 

pralkosuszarkatandem

Pralko suszarka dwubębnowa TANDEM firmy IMESA

Mówiąc o pralko-suszarkach większość z nas na myśli ma w zasadzie dwa zupełnie różne rodzaje urządzeń. Otóż pralko-suszarki podzielić można na jednobębnowe, które posiadają jeden bęben do prania i suszenia oraz tzw. dwubębnowe. Te pierwsze zaraz po wypraniu umożliwiają wysuszenie pranie bez ingerencji użytkownika. W wypadku zaś drugich konieczne jest jego ręczne przełożenie z bębna służącego do prania, do bębna w którym odbywa się suszenie.

 

Z pozoru wydawać by się mogło, że lepszym, a przynajmniej wygodniejszym rozwiązaniem są urządzenia pralnicze jednobębnowe. Trzeba jednak mieć na uwadze, że posiadają one jeden, nieznośny w praktyce mankament. Otóż w pralko-suszarkach jednobębnowych, ilość prania, którą możemy wyprać, jest większa od ilości prania, jaką możemy w nich wysuszyć.  Jeżeli zatem pralko-suszarka jednobębnowa umożliwia wypranie 10 kilogramów odzieży, to w tym samym urządzeniu wysuszyć będziemy mogli około 6 kilogramów. Co to oznacza w praktyce? Otóż po wypraniu 10 kilogramów prania będziemy musieli wyjąć 4 kilogramy, aby efektywnie wysuszyć wsad. Wysuszenie zatem 10 kilogramów prania wiążą się z koniecznością wykonania dwóch cykli suszenia. Aby uniknąć kłopotu wielu właścicieli jednobębnowych pralko-suszarek decyduje się na pranie w nich wyłącznie takiej ilości prania, którą następnie można od razu wysuszyć. Tym sposobem maksymalna wielkość wsadu prania nigdy nie jest wykorzystywana. Czytając niniejsze zapewne wielu z Państwa zastanawia się, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Wyjaśnijmy zatem od razu, że aby efektywnie wysuszyć pranie, w bębnie suszarki musi być na tyle miejsca, ażeby gorące powietrze miało swobodny przepływ. Skoro zatem omawiany typ pralko suszarki posiada tylko jeden bęben, to ilość odzieży którą możemy w nim wyprać musi być różna od ilości odzieży, którą możemy w nim wysuszyć.

 

Powyższy problem nie występuje natomiast w przemysłowych pralko-suszarkach dwubębnowych, takich jak choćby przemysłowe pralko-suszarki serii TANDEM firmy IMESA. W ich wypadku bęben przeznaczony do suszenia jest większy, niż bęben służący do prania. W urządzeniach dwubębnowych waga odzieży, którą możemy wyprać jest zatem taka sama, jak waga odzieży, która możemy wysuszyć.

Wielkość/Przestrzeń

Jak wspomniano we wstępie, na zakup pralko-suszarki przemysłowej najczęściej decydują się właściciele hoteli, restauracji, SPA&WELLNESS lub pralni samoobsługowych. Pierwszym powodem takiego zainteresowania jest niewielka ilość miejsca, które takie urządzenia pralnicze zajmują, drugą zaś wygoda użytkowania. Innymi słowy zamiast miejsca na pralkę i suszarkę potrzebne jest wygospodarowanie przestrzeni dla tylko jednego urządzenia.

 

Jeżeli chodzi o ilość zajmowanej przestrzeni, prym niewątpliwie prym wiodą tu przemysłowe pralko-suszarki jednobębnowe. Urządzenia dwubębnowe są bowiem zdecydowanie wyższe ale przeważnie ich wysokość rekompensowana jest nieco mniejsza szerokością. Bez względu jednak na te nieznaczne różnice, w wypadku gdy posiadamy niewiele miejsca, a chcemy zakupić profesjonalne urządzenia pralnicze, pralko-suszarki będą najlepszym rozwiązaniem. W zaoszczędzeniu przestrzeni pomogą nam niemal w równym stopniu zarówno urządzenia jedno- jak i dwubębnowe.

Podsumowanie

Zakup pralko-suszarki będzie dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla pralni prowadzonych w różnego rodzaju miejscach użyteczności publicznej. Dobrze sprawdzą się one w hotelu, SPA, domach opieki, a także w pralni samoobsługowej (dzięki możliwości wyposażenia system płatności). Kupując pralko-suszarki należy jednak pamiętać o tym, że urządzenia jednobębnowe nie są technicznie przystosowane do suszenia tej samej ilości prania, jaką mogą one wyprać. W ich wypadku konieczne jest zatem albo pranie poniżej maksymalnej ładowności albo wyjmowanie części prania przed suszeniem.