Pralnia samoobsługowa pomysł na firmę

Pralnia samoobsługowa, jako innowacyjny pomysł na własną firmę.

Pralki na żetonyJeszcze zaledwie kilka lat temu całkiem sporo osób związanych z branżą pralniczą było przekonanych o tym, że pralnie samoobsługowe nie sprawdzą się w Polsce. Wydawało się im bowiem, że jako społeczeństwo z natury oszczędne nie będziemy chcieli korzystać z takich miejsc. Czas szybko zweryfikował jednak te przekonania. Obecnie jesteśmy bardziej mobilni. Częstokroć nasze miejsce pracy znajduje się w innym mieście, niż nasze miejsce zamieszkania. Pamiętać należy również o uczniach szkół średnich i studentach, którzy przyjeżdżają uczyć się do dużych aglomeracji, w których zlokalizowane są placówki edukacyjne i uniwersytety. Wszystkie wymienione grupy osób są potencjalnymi klientami pralni samoobsługowych.

 

Opierając się na doświadczeniach praktycznych stwierdzić można, że obecnie pralnie samoobsługowe przeżywają swój rozkwit. Świadczy o tym ilość sprzedawanych urządzeń pralniczych, które dedykowane są specjalnie do pralni samoobsługowych. Wzrost zainteresowania takimi urządzeniami utrzymuje się od dobrych kilku lat i jak wspomniano, dotyczy  przede wszystkim większych ośrodków miejskich. Studenci, uczniowie oraz osoby pracujące poza swoim miejscem stałego zamieszkania nie chcą już wozić ze sobą worków z praniem. Wydanie kilkunastu złotych na wypranie i wysuszenie odzieży nie jest bowiem dla nich żadnym znaczącym wydatkiem. Są wreszcie i takie osoby, które zwyczajnie nie chcą prać w domu i świadomie rezygnują z posiadania pralki. Otwarcie pralni samoobsługowej może więc stanowić dobry pomysł na biznes, dlatego warto przyjrzeć się oferowanym na rynku urządzeniom pralniczym do takich pralni.

Urządzenia pralnicze do pralni samoobsługowej

Przegląd urządzeń pralniczych do pralni samoobsługowych rozpocząć wypada od  wskazania, że w pralniach takich wykorzystywane są wyłącznie dwa typy urządzeń tj. pralki przemysłowe i suszarki bębnowe na żetony lub monety (najczęściej). Posiadanie obu typów urządzeń jest konieczne, a zarazem wystarczające do otwarcia dobrze zorganizowanej pralni samoobsługowej.

Dokonując wyboru konkretnych urządzeń należy pamiętać o optymalnym wybraniu ich pojemności. W pralni samoobsługowej zdecydowanie bardziej opłaca się posiadać więcej pralek i suszarek o niewielkim załadunku, niż jedno lub kilka dużych urządzeń. Zdać bowiem należy sobie sprawę z tego, że naszym klientom zależało będzie na wypraniu stosunkowo niewielkich ilości odzieży, za jak najniższą cenę. Im zaś większe urządzenie, tym wyższy koszt jego pracy. Z tego powodu najlepsze do pralni samoobsługowych będą urządzenia o wsadzie około 8 kilogramów, takie jak pralki przemysłowe LM8 i suszarki pralnicze ES10 firmy IMESA. Warto jednak również zastanowić się, czy w naszej pralni nie sprawdzą się lepiej pralko-suszarki. IMESA produkuje również takie urządzenia, które łączą w sobie cechy obu typów urządzeń i nazywają się tandem. Jeżeli posiadamy stosunkowo niewiele miejsca na zainstalowanie urządzeń pralko-suszarki mogą okazać się bardzo pomocne.

Sposoby płatności

Rzeczą, którą należy również wnikliwie przemyśleć jest dokonanie wyboru odpowiedniego systemu płatności. W naszej ofercie dostępne są urządzenia pralnicze umożliwiające dokonywanie płatności za pomocą pieniędzy, żetonów, karty płatniczej lub kredytowej albo karty magnetycznej z określoną liczbą impulsów umożliwiających wykonanie kilku cykli prania i suszenia. Do niedawna nasi klienci wybierali najczęściej pralki na żetony, jednak obecnie sytuacja ta zaczyna się zmieniać. Co raz większym zainteresowaniem zaczynają się bowiem cieszyć pralki i suszarki przemysłowe na kartę płatniczą lub magnetyczną.

Nadzór nad urządzeniami

Kolejną sprawą jest dbałość o stan techniczny urządzeń. Pralnia samoobsługowa nie wymaga bowiem, aby jej właściciel nieustannie czuwał na każdym urządzeniem. Nie potrzebuje ona również pracowników do ich obsługi. Z tego powodu właściciel pralni samoobsługowej nie musi być w niej obecny codziennie. Ważne jednak, aby wiedział, kiedy jego urządzenia nie działają prawidłowo. Awaria sprawia bowiem, że pralnia nie zarabia na siedzibie, aż do czasu usunięcia usterki. Problem ten udało się rozwiązać firmie IMESA, która wyposaża urządzenia w specjalny moduł GSM raportujący właścicielowi o każdej nieprawidłowości. Urządzenie, w którym nastąpiła awaria wysyła monit wraz z kodem błędu. Dzięki temu właściciel prani może od razu powiadomić serwis, który znając numer błędu bez trudu zdiagnozuje problem i przygotuje wcześniej części zamienne konieczne do jego usunięcia. Ponadto, dzięki modułowi GSM można samodzielnie i na odległość sprawdzać, jak długo konkretne urządzenie pracowało oraz w jakim aktualnie jest stanie.

Lokalizacja

Posiadanie dobrych urządzeń pralniczych jest niezwykle ważna kwestią. Równie istotna jest również lokalizacja pralni samoobsługowej. Szukając odpowiedniego miejsca należy przede wszystkim mieć na uwadze naszych potencjalnych klientów.

Z pralni samoobsługowych korzystają najczęściej turyści, studenci, uczniowie i osoby pracujące na co dzień w danym mieście, lecz mieszkające w innym. W związku z tym pralnia samoobsługowa powinna być zlokalizowana w pobliżu akademików, internatów lub hoteli. Bezpośrednie sąsiedztwo z klientami jest bowiem najlepszą gwarancją sukcesu.