Pralka wolnostojąca czy sztywnomocowana?

Sztywno-mocowana pralka przemysłowaCzy w mojej pralni bardziej sprawdzi się pralka przemysłowa sztywnomocowana, czy pralka wolnostojąca?

Wielu Klientów rozpoczynając działalność w branży pralniczej zadaje nam pytanie o różnice pomiędzy pralkami przemysłowymi wolnostojącymi, a sztywno-mocowanymi. Nie chodzi rzecz jasna o kwestie, których z łatwością można się domyślić ale o ich praktyczne konsekwencje. W niniejszym wpisie postaramy się zatem pokrótce omówić podstawowe zastosowania obu typów pralek.

Nie obejdzie się jednak bez przedstawienia pewnych zagadnień technicznych, ponieważ to właśnie one zdają się odgrywać tu pierwszorzędne znaczenie.

Podczas pracy każdej pralki, pranie znajdujące się w bębnie porusza się. Z uwagi na kontakt z wodą staję się ono cięższe, a proporcjonalne do wzrostu prędkości obrotów bębna wzrasta jego siła.  Duża siła wewnątrz bębna - szczególnie w pralkach przemysłowych - powoduje, że pralka zaczyna się przemieszczać, a podczas wirowania może nawet zacząć podskakiwać, by po chwili rozpaść się na części.

Skoro prawom fizyki nie można zaprzeczyć, to można przynajmniej spróbować nad nimi zapanować. Najlepiej jest zatem pozbyć się siły wytwarzanej przez pranie poprzez skierowanie jej w inne miejsce. Mamy zatem dwa rozwiązania: pierwsze polega na skierowaniu owej siły do podłoża, drugie zaś na zastosowaniu elementów, które w jakiś sposób będą ją tłumić.

 

Pralki sztywnomocowane:

Istota pralki przemysłowej sztywnomocowanej sprowadza się zatem do skierowania siły wytwarzanej podczas prania do podłoża. Aby mogła ona działać prawidłowo, wymaga solidnego zakotwienia do betonowej posadzki. Dzięki temu pralka nie drga podczas wirowania i mimo ogromnej energii wytwarzanej wewnątrz bębna może pracować cicho i spokojnie. Jaka jest podstawowa zaleta tego rozwiązania? Przede wszystkim brak amortyzatorów, które tak jak w samochodzie są elementami ulegającymi zużyciu i które trzeba co jakiś czas wymieniać. Cała siła kierowana jest do podłożona, dlatego amortyzatory nie są w ogóle potrzebne. Tym sposobem ogólny koszt eksploatacji takiej pralki jest niższy, niż pralki wolnostojącej.

 

Pralki wolnostojące:

Klasyczne pralki przemysłowe wolnostojące energii wytwarzanej podczas pracy pozbywają się poprzez skierowanie jej do amortyzatorów olejowych lub gazowych. Bęben w takich pralkach zamocowany jest na amortyzatorach, które pracują razem z nim. Efektem tego - po pewnym czasie - jest konieczność wymiany ich na nowe. Zużycie amortyzatorów zauważymy bez najmniejszych problemów, a ich pierwszym objawem będzie drganie pralki podczas pracy nasilające się wraz z upływem czasu. Na rynku dostępne są jednak pralki przemysłowe wolnostojące, które nie posiadają amortyzatorów i są to pralki IMESA. Producent zastosował w nich bowiem rozwiązanie, które sam wynalazł i opatentował. W badaniach nad tym rozwiązaniem kierowano się chęcią wyeliminowania konieczności wymiany amortyzatorów, a konsekwencji zredukowania kosztów eksploatacji takich urządzeń. W pralkach IMESA bęben opiera się na specjalnych sprężynach wykonanych z hartowanej stali. Dzięki temu rozwiązaniu posiadają one znacznie dłuższą żywotność, niż klasyczne pralki przemysłowe wolnostojące.