Konserwacja i naprawa magli nieckowych

naprawa magli nieckowychEtap wyposażania pralni wiążę się z koniecznością wydania niemałej kwoty na profesjonalne urządzenia pralnicze. Kryterium decydującym przy wyborze urządzeń konkretnej marki jest zazwyczaj stosunek ich jakości do ceny. Wydawać by się mogło, że po dokonaniu zakupu o urządzenia pralnicze nie trzeba już specjalnie się troszczyć. Jest to jednak założenie na wskroś błędne. Dzisiaj zajmiemy się kwestią należytej eksploatacji magli, a konkretnie magli nieckowych.

Truizmem jest powiedzieć, że nawet najdroższy samochód wymaga dokonywania przeglądów technicznych, wymiany amortyzatorów czy oleju. Podobnie jest również z urządzeniami pralniczymi. W niniejszym wpisie skupimy się na zagadnieniu konserwacji magli nieckowych, a dokładniej ich walca prasującego.

 

Wymiana oraz woskowanie okładziny walca:

Po dłuższym czasie używania magla nieckowego zauważyć można, że maglowane pranie nie jest prasowane w sposób idealny. Wbrew pozorom w większości przypadków nie świadczy to o zużyciu się całego magla, a jest jedynie sygnałem do wykonania odpowiedniej konserwacji walca.

Wymiana:

Zabiegiem, który powinniśmy wykonać w pierwszej kolejności jest sprawdzenie stopnia zużycia filcu, którym walec jest obłożony. Ponieważ obicie walca jest tym elementem, który pracuje wraz z każdym jego uruchomieniem, rzeczą normalną jest, iż po pewnym czasie jego stan ulega pogorszeniu. Ma to związek z nieustannym tarciem oddziałującym na ten element, jak również z wysoką temperaturą oraz wilgocią, które działają na niego cały czas. Jeżeli stan okładziny walca wyraźnie uległ pogorszeniu wystarczająca będzie jej wymiana na nową. Usługę wymiany okładziny walca najlepiej wykona dla nas profesjonalny serwis maszyn pralniczych, który ma doświadczenia w tego typu naprawach. Odpowiednie wykonanie całej operacji jest niezwykle ważne albowiem źle założone obicie może tylko pogorszyć sytuację. Wymieniając je należy mieć przede wszystkim doświadczenie. Istotne jest aby nowa okładzina nie obracała się i została założona prosto idealnie przylegając do walca, co nie należy do najłatwiejszych czynności.

Woskowanie:

Jeżeli po sprawdzeniu magla okaże się, że okładzina walca jest w dobrym stanie, wystarczającym dla poprawy jakości maglowania może być przeprowadzenie procesu woskowania walca. Dzięki takiemu zabiegowi pranie będzie się lepiej rozprowadzać, co zwiększy jakość prasowania. Woskowanie walca w maglu nieckowym jest czynnością o tyle skomplikowaną, że wymaga niezwykłej ostrożności. Do czynności tej używa się specjalnej maty wypełnionej odpowiednim woskiem. Jej nieprawidłowe użycie może spowodować, że na maglu pozostanie zbyt duża ilość wosku, przez co na praniu przez pewien czas widoczne będą trudne do usunięcia plamy. Jeżeli jednak woskowanie walca w maglach nieckowych wykonane zostanie w prawidłowy sposób, to różnica w jakość maglowania zauważalna będzie natychmiast. Również w tym wypadku niezastąpiony okazać może się profesjonalny serwis maszyn pralniczych.

 

Podsumowanie:

Jak zatem widać, magle, podobnie jak wszystkie urządzenia pralnicze również wymagają od czasu do czasu poświęcenia im nieco uwagi. Wykonywanie regularnych przeglądów technicznych pozwala jednak nie tylko na zachowanie wysokiej jakości maglowania, ale również chroni przed koniecznością poniesienia wydatków związanych z ewentualną naprawą. Sama zaś wymiana okładziny nie należy do szczególnie kosztownych. Podobnie rzecz wygląda z woskowaniem walca. Obie te czynności należy po prostu wykonywać i są one normalną czynnością konserwacyjną zapobiegającą poważniejszym awariom magli nieckowych.