Jaki magiel kupić do pralni przemysłowej?

Jaki magiel kupić do pralni

Magiel nieckowy, czy pasowy? Który z nich bardziej sprawdzi się w Twojej pralni.

Wybór odpowiedniego modelu magla, to niezwykle ważna decyzja. To od niej zależy bowiem, czy urządzenie pomoże nam rozwinąć biznes, czy też zawiedzie nasze oczekiwania. Dziś postaramy się pokrótce przedstawić najistotniejsze kwestie, które należy rozważyć przed zakupem przemysłowego magla pralniczego.

 

Zdefiniowanie potrzeb – typ i szerokość magla

Zacznijmy od kwestii najważniejszej. Na rynku dostępne są dwa typu magli w postaci magli pasowych i magli nieckowych. Różnice między nimi są znaczne, podobnie jak ich ceny.

 

Magle pasowe doskonale sprawdzają się w średnich i dużych pralniach przemysłowych. Są one bowiem niezwykle wydajne. Maglowana w nich bielizna (tj. poszwy, prześcieradła, serwety, obrusy itp.) nie wymaga wcześniejszego suszenia, a jedynie dobrego odwirowania. Jeżeli zatem zależy nam na wyprasowaniu jak największej ilości prania, w jak najkrótszym czasie, to magiel pasowy z powodzeniem pozwoli nam tego dokonać. Aby jednak jego zakup rzeczywiście się opłacił, musimy posiadać dobrej jakości wysokoobrotowe pralki przemysłowe z dużym współczynnikiem odwirowania G. Chodzi bowiem o to, by pranie przeznaczone do maglowania nie było wilgotne w stopniu większym niż 50%. Jeżeli spełnimy ten warunek, to unikniemy konieczności korzystania z suszarki pralniczej redukując jednocześnie czas pracy i jej koszty.

 

Magle nieckowe przeznaczone są do wykorzystywania w mniejszych pralniach przemysłowych, jak również we wszelkiego typu wewnętrznych pralniach np. pralniach hotelowych, w domach opieki itp. Są wprawdzie mniej wydajne, ale za to dużo tańsze od magli pasowych. Oferują przy tym jednakową maglom pasowym jakość prasowania. W ich wypadku jednak, przed prasowaniem, konieczne jest podsuszenie prania w suszarce bębnowej. Z uwagi na nieco mniejszą wydajność magiel nieckowy nie służy bowiem do suszenia prania, a jedynie do jego prasowania. Uniwersalną normą dla magli nieckowych wszystkich producentów jest, aby maglowane pranie nie było wilgotne w stopniu większym, niż 20-25%.

Po dokonaniu wyboru typu magla, konieczne jest również podjęcie decyzji w kwestii jego szerokości. Powinna być ona dostosowana do wielkości prasowanej bielizny. Trzeba przy tym z całą mocą podkreślić, że nigdy nie powinno się składać prania przed wymaglowaniem. Jeśli więc prasujemy głównie poszwy i obrusy, to powinniśmy wybrać takie urządzenie, do którego elementy te zwyczajnie się „zmieszczą”. Szerokość magla rozpatrywać należy również w aspekcie wydajności. W dużym maglu maglowane może być kilka elementów równocześnie, w taki sposób, aby wykorzystać pełną szerokość walca. W małym maglu jest to rzecz jasna niemożliwe.

 

Łatwość obsługi i bezpieczeństwo użytkownika:

Na końcowy efekt maglowania wpływają dwa czynniki. Pierwszy, to jakość samego magla. Drugi, to umiejętna jego obsługa. Kupując magiel powinniśmy zatem również brać pod uwagę doświadczenie i kwalifikacje osób, które będą go użytkować. Osoba posiadająca doświadczenie w pracy na maglu wie, jaką szybkość maglowania i temperaturę należy dobrać do konkretnego rodzaju tkaniny, aby uzyskać najlepszy wynik końcowy. Pracownik mniej doświadczony może popełnić błąd skutkujący złym wyprasowaniem, a nawet zniszczeniem bądź przypaleniem bielizny.

 

Na rynku dostępnych jest właściwie kilka liczących się marek magli. Większość z nich obsługuje się jednak manualnie, poprzez samodzielne ustawienie temperatury i szybkości maglowania. Inaczej kwestia ta przedstawia się w wypadku magli IMESA albowiem ich obsługa może być zarówno manualna, jak i automatyczna. Magle te posiadają bowiem specjalnie przygotowane, gotowe programy pracy. Zostały one skonfigurowane  dla poszczególnych rodzajów tkanin oraz prasowanej bielizny. Użytkownik może po prostu wybrać jeden z 30 gotowych programów, bez martwienia się o samodzielny dobór odpowiedniej temperatury i prędkości. Rzecz jasna, bardziej doświadczeni pracownicy mogą również parametry te ustawiać manualnie.