Maglowanie maglem nieckowym

Nowoczesne magle, mogą być użytkowane nawet przez osoby, które nigdy wcześniej nie pracowały na tego typu urządzeniach pralniczych. Magle IMESA posiadają w standardzie ponad 30 gotowych programów maglowania, dlatego rozpoczęcie pracy ograniczyć można do wyboru jednego z nich. Nie zmienia to jednak faktu, że jak w każdej dziedzinie, znajomość pewnych podstawowych zasad może okazać się pomocna, a przede wszystkim jeszcze bardziej zwiększyć wydajność oraz jakość prasowania. Ponieważ magle nieckowe i pasowe różnią się w sposobie użytkowania, w niniejszym artykule skupimy się wyłącznie na prawidłowej pracy z maglem nieckowym.

 

Wykorzystujemy całą szerokość walca:

Podawanie prania do magla nieckowegoPodczas maglowania należy pamiętać o tym, aby wykorzystywać całą szerokość walca prasującego. Rzecz jasna może się zdarzyć  (i pewnie często będzie się zdarzać), że w maglu prasowane będą takie elementy, które są znacznie węższe niż walec prasujący np. serwetki, wąskie prześcieradła itp. W takiej sytuacji pranie powinno być układane do maglowania od jednej strony urządzenia, poprzez środek, aż do drugiej strony. Sposób postępowania w takiej sytuacji ukazuje załączona grafika.

Prasowanie przy wykorzystaniu pełnej szerokości walca ma istotne znaczenie albowiem umożliwia zachowania jednakowej temperatury w każdej jego części. Dzięki temu magiel równomiernie się nagrzewa i schładza, co z kolei zapewnia taką samą jakość prasowania z dokładnością do milimetrów kwadratowych.

Należy zatem pamiętać, aby niezależnie od rozmiaru prasowanej bielizny wprowadzać ją zawsze w sposób wskazany na obrazku.

 

Nie składamy prania przed włożeniem do magla:

W maglach IMESA docisk walca regulowany jest automatycznie. Z tego powodu składanie bielizny na raz lub dwa razy nie ma najmniejszego sensu.  Poza tym, tego rodzaju działanie (wielokrotnie powtarzane) może być nawet szkodliwe dla urządzenia i powodować odkształcenie walca. Prześcieradło lub obrus wielokrotnie złożone zwiększają swoją grubość. Układanie ich na walec prasujący sprawia, że w tym miejscu walec napręża się ponad miarę. Po wielu miesiącach takiego postępowania może się on odkształcić. Zatem prasowaną bielizną wprowadzamy do urządzenia bez uprzedniego składania jej. Urządzenie samo skoryguje docisk walca, aby uzyskać najlepszy efekt prasowania.

 

Wybieramy odpowiedni program lub temperaturę maglowania:

Aby uzyskać najlepszy efekt, a przy tym zapobiec zniszczeniu prasowanej tkaniny należy zawsze pamiętać o wyborze odpowiedniego programu maglowania lub ustawieniu odpowiedniej temperatury. Jeżeli nie decydujemy się wybór jednego z kilkudziesięciu programów prasowania ułożonych dla różnych tkanin, powinniśmy sprawdzić, jaka temperatura prasowania jest optymalna. Temperatury takie podane są obecnie na wszystkich metkach, dlatego ich ustalenie nie powinno nikomu sprawić problemu.

Należy również pamiętać, że pomimo ukończenia pracy z urządzeniem nie można nigdy od razu odcinać zasilania. W celu zapobieżenia przegrzaniu okładziny walca magiel musi pracować jeszcze przez chwilę. Magle IMESA schładzają się automatycznie, a walec obraca się do czasu, gdy jego temperatura nie spadnie poniżej 80 stopni Celsjusza.

 

Zapewniamy odpowiednią wilgotność prasowanej bielizny:

Z istoty swej wszystkie magle wymagają, aby prasowana bielizna posiadała odpowiedni stopnień wilgotności. Po prostu taka jest ich konstrukcja. Niezależnie do producenta konkretnego urządzenia przyjmuje się, że dla magli nieckowych prasowana bielizna nie powinna być wilgotna w stopniu większym, niż 20%.  Z tego powodu, w wypadku magli nieckowych niezbędne jest  uprzednie suszenie bielizny w suszarkach pralniczych.

Jeżeli chcemy uniknąć konieczności uprzedniego podsuszania, powinniśmy zakupić magiel pasowy. W wypadku magli pasowych wystarczające jest bowiem odpowiednie odwirowanie prania w wysokoobrotowej pralce przemysłowej o dużym współczynniku odwirowania G. Magle nieckowe służą zaś wyłącznie do prasowania, a nie do suszenia bielizny. W ich wypadku skorzystanie z suszarki pralniczej jest nieodzowne.

Najczęstsze problemy z maglowaniem:

Na zakończenie warto jest również wskazać kilka najczęściej spotykanych problemów oraz ich rozwiązania.

Żółte ślady na maglowanej bieliźnie:

Oznaczać mogą, że pralka nie wypłukała w należytym stopniu detergentu i  jego część pozostała na maglowanej bieliźnie lub że ustawiono zbyt wysoką temperaturę maglowania. W celu zweryfikowania przyczyn należy raz jeszcze wypłukać pranie.

Zagięcia:

Zagięcia na prasowej bieliźnie oznaczają, że pranie jest zbyt wilgotne. Należy zatem dłużej podsuszać je w suszarce pralniczej.